Jak pomalować drzwi i okna

Jak pomalować drzwi i oknaDrzwi i okna – one również mogą wymagać od czasu do czasu odświeżenia. Jeśli ich mycie nie przynosi oczekiwanych rezultatów to znak, że najwyższa pora wziąć się za malowanie. Trzeba tylko wybrać odpowiednią farbę, uzbroić się w odrobinę cierpliwości i wziąć się do pracy.

Przygotowanie podłoża

Przygotowanie okien i drzwi należy rozpocząć od usunięcia wszelkich elementów typu klamka czy zamek. Jeśli nasze okna czy drzwi są drewniane, pierwsze, co musimy zrobić, to zeszlifować starą farbę i dokładnie odpylić powierzchnię. Jeśli okaże się, że są w niej nierówności czy szczeliny – trzeba je wypełnić i wszystko wyrównać. Inaczej wygląda sytuacja okien czy drzwi plastikowych Wówczas pierwszym elementem jest ich umycie detergentem rozpuszczającym tłuszcz. Po myciu powierzchnię opłukujemy wodą i pozostawiamy do wyschnięcia.

Zabezpieczenie niemalowanych powierzchni

Jeśli chodzi o okna – szybę należy obkleić taśmą malarską. Podobnie zresztą należy zabezpieczyć ścianę sąsiadującą z ramą oraz parapet. W przypadku drzwi należy natomiast wsunąć pod nie materiał, na który będzie mogła sobie spokojnie kapać farba. Dopiero wtedy można przystąpić do malowania.

Pierwsze pociągnięcie pędzla

Jeśli okna czy drzwi są drewniane, pierwszą warstwę powinien stanowić podkład. Zapewni on warstwie farby właściwej większą trwałość i lepszą przyczepność. Jej nakładanie należy natomiast zacząć od trudno dostępnych miejsc. W przypadku drzwi są to okolice klamki, czy górna listwa. W przypadku okna są to szprosy czyli elementy, które przytrzymują szybę oraz szyny. Tam farbę należy nakładać wąskim pędzelkiem. Do malowania pozostałej powierzchni można użyć szerszego pędzla pamiętając, że najlepszy efekt dają długie pociągnięcia.

Czas na wyschnięcie

Drzwi i okna najlepiej jest malować z rana, aby miały czas na wyschnięcie. Jeśli po nałożeniu pierwszej warstwy uznamy, że nie jest ona wystarczająca, wówczas należy odczekać przynajmniej 3 godziny i położyć drugą warstwę. Wieczorem można już zamontować zamki czy klamki i cieszyć się uzyskanym efektem.

Zobacz tez poradnik Duluxa: https://www.dulux.pl/pl/wskazowki-i-porady-dotyczace-aranzacji/dowiedz-sie-jak-malowac-futryny-okienne

Podobne wpisy: