Na co zwrócić uwagę przy planowaniu oświetlenia łazienki?

Kiedy planuje się odpowiednie oświetlenie łazienki i zastanawia się chociażby, czy lepsze będzie lustro z oświetleniem, czy może lepiej postawić na dobrze rozlokowane kinkiety, warto jest zacząć od kwestii zupełnie innej.

W łazience najważniejsze jest bowiem oświetlenie naturalne, ponieważ nasze oko jest najlepiej przyzwyczajone właśnie do niego i co więcej, kiedy wyjdziemy już wreszcie z łazienki, nasze zabiegi higieniczne i estetyczne będą oceniane właśnie w tej perspektywie.

Wpuść światło naturalne

Wpuszczanie światła naturalnego do łazienki odbywa się za pomocą okien, ale w realnych warunkach nie jest to oczywiście takie proste. Łazienka ślepa to sytuacja skrajna i jeśli tylko można jej uniknąć, trzeba do tego dążyć. Nie zawsze jednak mamy możliwość w ogóle wywarcia jakiegokolwiek wpływu na ten fakt. Zwykle trzeba się mierzyć z sytuacją zastaną. Pokonanie jej to w pierwszej kolejności odpowiednie rozpraszanie światła. Lustro z oświetleniem może oznaczać lustro z oświetleniem naturalnym, ponieważ w łazience mogą pojawiać się też dodatkowe lustra, nie tylko te użytkowe. Pozwolą nam one na rozproszenie światła wpadającego do pomieszczenia. Na tej samej zasadzie podchodzi się do wszystkich przegród w większych łazienkach. Powinny być oczywiście nieprzezroczyste, co jednak nie oznacza całkowitej blokady światła.

Wiele rodzajów kinkietów

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu oświetlenia łazienki?Wszelkiego rodzaju kinkiety i inne źródła sztucznego światła są tutaj ostatecznością i trzeba po nie sięgać z głową. Chodzi o to, by za pomocą kinkietów, jeśli to tylko możliwe, nie tworzyć oświetlenia całościowego łazienki, a oświetlenie punktowe, dzięki któremu odpowiednie oświetlenie z minimalną możliwą ilością światłocieni dostaną miejsca, gdzie realnie będziemy wykonywać konkretne czynności, na przykład będziemy się golić lub poprawiać fryzurę. Tutaj można się uciekać do bardzo różnych nowoczesnych trików, jak na przykład układanie diod LED na wokół sprzętów takich jak lustro, dzięki czemu uzyskamy oświetlenie wielopunktowe realizujące zasadę oświetlenia równomiernego eliminującego światłocienie.

Podobne wpisy: