Rodzaje farb fasadowych do malowania elewacji

Rodzaje farb fasadowych do malowania elewacjiPrzystępując do czynności, jaką jest malowanie elewacji stajemy przed wyborem rodzaju preparatu, którego do tego celu użyjemy. Należy pamiętać, że w pełni zadowalający efekt da nam jedynie w pełni poprawnie dobrana farba fasadowa.

Jaki rodzaj farby fasadowej wybrać do pomalowania elewacji?

Ogólna zasada głosi, że dobór farby powinniśmy uzależnić od rodzaju pokrywanej nią elewacji. Jeśli odnawiamy pomalowaną wcześniej ścianę, to należy także wziąć pod uwagę obecność jej pozostałości – nie każda farba fasadowa może w takim przypadku zostać użyta.

Niezależnie od charakterystyki malowanej powierzchni, warto zapoznać się z najważniejszymi rodzajami farb do elewacji, jakie w dzisiejszych czasach powszechnie stosuje się w budownictwie. Wśród najczęściej spotykanych preparatów można wyróżnić przede wszystkim takie, jak farba fasadowa silikonowa i akrylowa. Pierwsza z nich tworzy na malowanej powierzchni szczelną powłokę, uniemożliwiającą przenikanie wody. Druga natomiast jest bardziej elastyczna. Obie umożliwiają uzyskanie żywych, nasyconych barw elewacji, które mogą jednak w niewielkim stopniu blaknąć w miarę upływu lat.

Pewny kompromis pomiędzy nimi stanowi zastosowanie farby silikonowo-akrylowej, łączącej atuty obu tych rozwiązań. Preparatem bardzo trwałym, jednak stosunkowo drogim i możliwym do stosowania tylko na wybranych rodzajach powierzchni jest farba silikatowa (nie mylić z silikonową). Tworzy ona powłokę z jednej strony doskonale chroniącą przed wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, z drugiej natomiast zdolną do przepuszczania pary.

Przed malowaniem

Bez względu na to, czy wybranym przez nas typem preparatu będzie farba silikonowa, akrylowa, czy jakakolwiek inna, przed rozpoczęciem malowania należy zaopatrzyć się również w narzędzia służące do jej efektywnego, trwałego i bezpiecznego nakładania (oprócz wałka czy pistoletu pomocne będzie wyposażenie chroniące oczy i ręce). Niezbędne jest także zabezpieczenie stanowiska pracy przed przypadkowym pomalowaniem innych elementów niż elewacja.

Podobne wpisy: